Zdrowie

Kuracja dla alkoholików – ile trwa efektywne leczenie?

Alkoholizm jest chorobą, do której wielu ludzi nie potrafi się przyznać. Jeśli mamy do czynienia z taką osobę, wtedy świetnie wiemy, że nakłonienie jej do leczenia jest nie lada wyzwaniem. Trudno, bo zmusić do leczenia pijaństwa osobę, jaka uważa, że alkoholikiem nie jest.

Jeżeli taka jednostka, zachowuje się w trakcie upojenia alkoholowego nadzwyczaj agresywnie, powoduje rozkład rodziny, ma niezmiernie negatywny wpływ na osoby małoletnie, wówczas wolno starać się o leczenie alkoholizmu obowiązkowe. Sprawa wówczas rozpatrywana jest przez sąd. Należałoby jednak skorzystać z takiej możliwości, bo alkoholizm jest chorobą, która wymaga niesłychanie długotrwałego leczenia oraz nikt nie jest w stanie poradzić sobie z tą chorobą sam. Przymusowe leczenie alkoholizmu nie może trwać jednak bardzo długo. Prawo, bo daje możliwość leczenia przymusowego w ośrodkach stacjonarnych jak i niestacjonarnych przez okres nie dłuższy aniżeli dwa lata od momentu uprawomocnienia się wyroku.

Jeśli postać chora jest agresywna i odmawia dobrowolnego leczenia, wówczas jest to jedyna szansa na leczenie alkoholizmu. Życie z alkoholikiem nie jest łatwe. Choroba ta ma wiele obliczy i odbija się nie tylko bezpośrednio na osobie chorej, jednakowoż na wszystkich członkach rodziny. Bardzo wielokrotnie doprowadza też do rozpadu rodziny – wobec tego już dzisiaj przetestuj leczenie alkoholizmu w Warszawie. W jaki sposób jednak zachować się w stosunku do alkoholika? Czy zostawić go samego sobie czy trwać z nim w tej chorobie? Prawda jest taka, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od możliwości i siły osób najbliższych, a również od charakteru samego uzależnionego.

Jakim sposobem się albowiem okazuje, wielu chorych, dopóki ma obok siebie najbliższych nie ma wewnętrznej potrzeby leczenia pijaństwa. Tu wówczas postawienie pod murem, zostawienie samego sobie, doprowadza do sytuacji, gdy musi podjąć radykalne działania, by utracone osoby odzyskać. Leczenie alkoholizmu nie zawsze jest efektywne, należy brać pod uwagę, że niebezpieczeństwo powrotu do nałogu jest znaczne, tu też jest istotne wsparcie rodziny, a również stała kontrola. Alkoholizm to nie jest problem, to jest nadzwyczaj poważna choroba, jaka potrzebuje radykalnych kroków, a także w głównej mierze leczenia.